اهمیت دکوراسیون سالن زیبایی و بررسی چند سبک آن

اهمیت دکوراسیون سالن زیبایی و بررسی چند سبک آن

 

آرایشگری یکی از مشاغلی می باشد که امروزه طرفداران زیادی دارد و دکوراسیون سالن زیبایی یکی از مسائل ضروری برای هر سالن آرایش می باشد. همان طور که می دانید، آموزش و انجام خدمات آرایشگری درآمدزایی بالایی برای یک آرایشگر دارد. مخصوصا سالن های زیبایی زنانه، چند دهه اخیر به علت استقبال بیش تر خانم ها و تنوع خدمات، مشتری های بیش تری دارند، در نتیجه رقابت بین سالن ها بیش تر بوده و مشتری برای انتخاب سالن خود ملاک های بیش تری را مدنظر قرار می دهد.

همان طور که اشاره شد به علت بالا بودن تعداد سالن های زیبایی، سالن ها رقابتی عمل کرده و در صدد پیاده کردن راهکارهایی برای جذب بیشتری مشتری هستند. یکی از این راهکارها و ضروریات بعد از بهداشت و نظافت سالن و پرسنل و ارائه خدمات حرفه ای و خوب، دکوراسیون سالن زیبایی می باشد. این قضیه در سالن های زیبایی زنانه بیش تر کاربرد دارد، زیرا تعداد دفعات مراجعه خانم ها، زمانی که در سالن ها می گذرانند و کارهایی که در سالن ها انجام می دهند بیش تر می باشد. در نتیجه شما به عنوان صاحب یک سالن زیبایی برای جذب مشتری های جدید و حفظ مشتری های کنونی خود، باید شرایطی را برای ایجاد حس خوب و راحتی آن ها فراهم کنید. داشتن یک دکوراسیون سالن زیبایی خوب و مناسب، هم برای خود شما و پرسنل سالن زیبایی شما و هم مشتری های شما شرایطی را فراهم می کند که از فضا حس خوبی دریافت کنند.

انتخاب دکوراسیون سالن زیبایی مناسب شما

قبل از هرچیز باید بدانید که کار دکوراسیون داخلی سالن خود را حتما به یک فرد با سلیقه ، خلاق ، دارای ایده های زیاد و ماهر بسپارید. قبل از شروع کار به مشاهده و بررسی انواع دکورها بپردازید و سبک و مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

عوامل تاثیرگذار در دکوراسیون سالن زیبایی

درست است که تمیزی سالن، بهداشت، نظافت، اخلاق پرسنل، فضای سالن و کار حرفه ای برای مشتری ملاک است اما باید توجه داشته باشید که با یک دکور خوب و خیره کننده مشتری را قبل از شروع کار و همان بدو ورود برای خود نگه می دارید و عوامل دیگر مشتری شما را ترغیب به مراجعات بعدی می کند.

برای تصمیم در مورد انتخاب دکوراسیون سالن زیبایی حتما از یک فرد متخصص کمک بگیرید، تا نکات ضروری را گفته و راهنمایی های لازم را انجام دهد و در آخر شما با توجه به سلیقه و خواسته خود به همراه اطلاعات دریافتیتان، انتخاب نهایی را انجام دهید.

توجه داشته باشید که برای طراحی دکوراسیون سالن زیبایی ، شما باید مشخص کنید که سالن شما قرار است چند بخش داشته باشد، آن بخش ها مربوط به چه خدماتی می باشند، هر بخش چه شرایطی باید داشته باشد و باید در هر قسمت چه وسایل خاصی قرار بگیرد. برای مثال قسمت پذیرش، یک میز یا یک پیش خوان و چند عدد صندلی، قسمت مدیریت، اتاق ناخن دارای تمامی وسایل مربوط به کشت، مانیکور، پدیکور و …، اتاق عروس که شما در آن اتاق تمامی وسایل مربوط به کارهای عروس رو در آن دارید، اتاق ماساژ که یک تخت و تعداد زیادی ملحفه و حوله و هم چنین جایی برای مرتب و در دسترس گذاشتن وسایل مورد نیاز و همین طور یک فضای خاص و آرامی می طلبد، اتاق اپیلاسیون که تخت، ملحفه، وسایل مربوط به کار و جایی برای مرتب و در دسترس قرار دادن وسایل مورد نیاز و هم چنین بخش های دیگری که خود شما باید برای این که باشند یا نه و  همین طور وسایل مربوط به آن ها تصمیم بگیرید.

پس از این که بخش ها و وسایل را مشخص کردید، نوبت به طرح مورد نظر می رسد. بعد از این که پس از بررسی تمام شرایط و مطابق سلیقه خود طرح مورد نظر را انتخاب کردید، رنگ فضا را هم باید انتخاب کنید. رنگ سالن شما حتما باید روشن باشد، رنگ های تیره اصلا مناسب سالن آرایش نیستند، فضای سالن باید شاد باشد، پس باید از رنگ های شاد استفاده کنید و هم چنین رنگی که بشود با هر رنگی ست کرد.

مسئله مهم دیگر در دکوراسیون سالن زیبایی ، نورپردازی سالن می باشد. یک سالن آرایش باید نور زیادی داشته باشد تا هم آرایشگر بتواند دقیق تر و بهتر کار کند و هم مشتری نتیجه کار خود را بهتر ببیند. برای نورپردازی، هم می توان از نور آفتاب استفاده کرد و هم نور لامپ ها و دیگر لوازم روشنایی. در نورپردازی سالن های زیبایی، محیط آینه ها بسیار مهم می باشد.

استفاده از آینه ها و نور در سالن های زیبایی جزو اصلی ترین ارکان دکوراسیون داخلی در جذب مشتری و ایجاد فضای دلپذیر و مورد پسند می باشد. بنابراین در سالن های زیبایی حتما روی این موضوع تمرکز بیش تری داشته و انرژی بیش تری بگذارید.

علاوه بر مواردی که تا این جا گفته شد، طرح و رنگ دیوارها و کف سالن نیز دارای اهمیت می باشد و باید از رنگ ها، طرح ها و متریالی استفاده شود که برای مشتری چشم نواز باشد. هم چنین چیدمان وسایل و وجود هارمونی در وسایل و دیوارها و… در جذابیت و زیبایی سالن نقش زیادی دارد.

نکته مهم: همیشه به این نکته توجه داشته باشید که درست است دکوراسیون داخلی سالن زیبایی دارای اهمیت زیادی در جذب مشتری می باشد و هر چه طرح دکوراسیون داخلی سالن شما خاص تر و جذاب تر باشد، مشتری بیش تر جذب سالن شما شده و تمایل بیش تری برای وقت گذراندن و ماندن در سالن شما خواهد داشت ولی اگر سالن شما تمیز نبوده و کف سالن یا دیوارها و آینه ها دارای لک باشد، تمام این جذابیت ها را زیر سوال خواهد برد.

سبک های دکوراسیون سالن زیبایی

دکوراسیون داخلی سبک ها و مدل های زیادی دارد ولی برای طراحی دکوراسیون داخلی سالن زیبایی همه آن ها کاربرد ندارد. به چند مورد از سبک های دکوراسیون داخلی که برای سالن های زیبایی نیز کاربرد دارند می پردازیم.

سبک کلاسیک

سبک کلاسیک: همان طور که از نام این سبک پیداست، این سبک دکوراسیون یکی از سبک های پایه ای و اصیل می باشد و از گذشته همیشه مورد استقبال قرار گرفته و طرفداران خاص خود را دارد. با انتخاب این سبک دکوراسیون برای سالن های زیبایی، سقف سالن شما باید بلند باشد، از نشانه های این سبک در سالن های زیبایی، وجود نقش و نگارهای گچی در جای جای دیوارها و سقف می باشد. در این سبک دکور، پرده ها از ارکان اصلی می باشند و شما باید پرده هایی مطابق این سبک برای آرایشگاه خود تهیه کنید. در این سبک، همه جای سالن وسایل تزئینی منبت کاری شده به چشم می خورد.بیش ترین رنگ هایی که در این سبک به کار برده می شود، رنگ های گرمی مثل قهوه ای و طلایی می باشد. وجود این رنگ های گرم و فضای کلاسیک سالن حس خوبی را برای مشتری به وجود آورده و او را ترغیب به ماندن در این فضا می کند. برای این که بتوانید از این سبک برای سالن خود استفاده کنید باید سالن شما بزرگ باشد و این که نیازمند هزینه نسبتا زیادی می باشد.

سبک ویکتوریایی: منشا این سبک را نیز می توان از روی نامش تشخیص داد. این سبک دکور یکی از سبک های پر تجمل و سلطنتی مربوط به کشور انگلستان می باشد. این سبک به دلیل لاکچری بودن و تجمل زیاد در سالن های زیبایی طرفداران زیادی دارد و مشتری ها را جذب خود می کند. در این سبک دکوراسیون سالن زیبایی نیز مانند سبک کلاسیک از لوازم تزئینی زیادی استفاده می شود و این که این وسایل پرزرق و برق باید به سبک وسایل انگلیسی قرن 20 باشد. این سبک نیز مانند سبک کلاسیک نیاز به سالن بزرگ دارد و بودجه زیادی باید برای اجرای این سبک درنظر گرفت. در این سبک دکوراسیون یکی از قسمت های مهم و حیاتی چیدمان وسایل و مبل ها می باشد که برای این قسمت کار، حتما باید از یک متخصص کمک بگیرید.

سبک مدرن: یکی از متداول ترین و پرطرفدارترین سبک ها می باشد. در این سبک دکوراسیون سالن زیبایی از شلوغی های دو سبک قبلی خبری نیست. این سبک دکوراسیون داخلی را هم برای سالن های کوچک و هم برای سالن های بزرگ می توان استفاده کرد. این سبک دکوراسیون داخلی برای سالن زیبایی، یک سبک ساده و فارغ از وسایل تزئینی و دکوری می باشد. در این سبک دکوراسیون بیشتر از رنگ های خنثی، رنگ های روشن و کم تر رنگ های تیره استفاده می شود. در این سبک اصل سادگی همه جای سالن به چشم می خورد، سادگی مبلمان هم این موضوع را نشان می دهد. مشخصات گفته شده در مورد این سبک باعث شده است که سالن های دارای این سبک دکوراسیون، به یک فضای دنج و دور از تجملات تبدیل شود، که این موضوع برای بسیاری از مشتریان جذابیت فراوانی دارد. در سالن های دارای سبک مدرن برای تلطیف فضا نیز از گل های آپارتمانی و مناسب این فضاها نظیر بامبو، سانسوریا و یا هر گلی که خودتان تمایل داشته باشید می توانید در جاهای مختلف استفاده کنید.