نکاتی برای انتخاب برس مناسب و مراقبت از موها – مراقبت از مو

نکاتی برای انتخاب برس مناسب و مراقبت از موها – مراقبت از مو

بسیاری از افرادی که دچار ریزش مو می‌شوند برس‌ کشیدن موها را هم کنار می‌گذارند.  مراقبت از مو با برس مناسب این کار اشتباه است. اگر موهای شما دچار ریزش شده است، درنهایت آنها را از دست می‌دهید و برس‌نکشیدن تنها چند روز بیشتر مو را روی سر شما نگه می‌دارد. برس پدالی یا چهارگوش باعث می‌شود که موها به‌جای اینکه روی زمین یا روی دست‌تان بیفتند، داخل برس گیر کنند.

برس‌کشیدن موها به‌صورت وارونه یا تکان‌دادن وارونه سر بعد از برس‌کشیدن به افزایش حجم مو کمک می‌کند.

برس ‌کشیدن مو شاید به‌ظاهر کار ساده‌ای به نظر برسد اما در این میان چند نکته وجود دارد که هم کمک می‌کند بهتر موهایتان را برس بکشید و هم به حفظ استحکام و سلامت مو کمک می‌کند. قبل از اینکه موهای درهم خود را مرتب کنید این نکته را در نظر داشته باشید که انتخاب برس یا شانه‌ای که از مواد باکیفیت درست شده باشد و متناسب با نوع موی سر شما باشد مهم است. همیشه به‌آرامی موهای‌تان را شانه بزنید و روغن طبیعی موهای‌تان را پخش کنید. روزانه یک بار موهای‌تان را برس بکشید و هر دو هفته یک بار برس‌تان رو بشویید تا موهای‌تان نرم، سالم و تمیز بماند.

۱. برای هرچه براق‌تر شدن، در پایان شانه‌‌زنی چند بار موهای‌تان را از ریشه به‌سمت نوک مو شانه بزنید

برس‌کشیدن از سمت ریشه مو به پایین سبب می‌شود که روغن طبیعی پوست سر در بین موهای‌تان توزیع شود و به آن ظاهری براق و سالم بدهد. این روغن به استحکام موهای‌تان کمک می‌کند و به آن ظاهر چرب و سنگین نمی‌دهد.

همچنین، با پخش‌شدن روغن در تمام سر، روغن فقط در محل ریشه‌ها جمع نمی‌شود و موهای‌تان تمیز و با چربی کم دیده می‌شود.

۲. زمانی که موهای‌تان خشک است آنها را شانه بزنید تا از شکستگی موها جلوگیری شود

بهترین زمان مرتب‌کردن بسیاری از انواع موها دقیقا قبل از حمام‌کردن است. ابتدا تمام درهم‌رفتگی‌ها و گره‌ها را مرتب کنید تا مجبور نباشید بعد از حمام و زمانی که موها مرطوب و در معرض آسیب و شکستگی هستند آنها را شانه بزنید. اگر مجبورید بعد از حمام موهای‌تان را صاف کنید، برای این کار از شانه‌های دندانه‌پهن استفاده کنید و به‌آرامی موها را شانه بزنید.

در این مورد موهای مجعد استثنا هستند. اگر موهای‌تان به‌راحتی به‌هم می‌ریزند، باید داخل حمام با استفاده از نرم‌کننده و شانه‌های دندانه‌پهن آنها را مرتب کنید.

۳. برای حفظ سلامت موها از زیاد برس ‌کشیدن موهای‌تان خودداری کنید

هرچند که بسیاری از خانم‌ها عادت دارند روزانه حدودا با صد حرکت موی خود را برس بکشند، اما این کار به لایه خارجی مو آسیب می‌زند و درنتیجه موی شما خشک و کدر به نظر می‌رسد. تعداد دفعات برس‌ کشیدن مو را به یک بار در روز کاهش دهید. تعداد دفعات برس‌کشیدن مهم نیست. کافی است با برس‌کشیدن درهم‌رفتگی موهای‌تان را مرتب کنید و روغن طبیعی سرتان را به‌طور یکدست در همه‌جای ساقه موها پخش کنید.

۴. برای جلوگیری از ایجاد الکتریسیته، مقداری اسپری مو را روی برس خود اسپری کنید

برس‌کشیدن موهای خشک می‌تواند سبب ایجاد الکتریسیته در آنها شود. به‌واسطه این الکتریسیته، موها فر می‌خورند و به‌هم می‌ریزند. برای جلوگیری از این اتفاق، کافی است قبل از برس‌ کشیدن موها ۲ تا ۳ بار اسپری مو را روی سطح برس اسپری کنید.

 

جداکردن و ازبین‌بردن گره‌ها در موی سر

 

جداکردن و ازبین‌بردن گره‌ها در موی سر

برای کاهش در‌هم‌رفتگی‌ها، از جداکننده (گره‌بازکن)، حالت‌دهنده مو یا روغن مو استفاده کنید

اگر می‌دانید که موهای شما به‌سادگی گره می‌خورد، بهتر است قبل از شانه زدن، مقداری از موادی را که در زیر توضیح می‌دهیم به ساقه موهای خود بزنید. ماده موردنظر را به‌صورت مستقیم روی موهای خود اسپری کنید یا مقداری از آن را به دست و دندانه‌های شانه بزنید و از میان موهای‌تان عبور دهید.

گره‌بازکن معمولا برای موهایی که بافت ظریف دارند بهترین انتخاب است. برای کاهش گره‌ها ۳ تا ۴ بار آن را روی سر خود اسپری کنید.
حالت‌دهنده مو یا کرم‌های نرم‌کننده برای موهای ضخیم، نسبتا پرپشت یا مجعد مناسب است. بسته به طول و حجم مو، تقریبا به اندازه یک سکه از آن بردارید و به موهای‌تان بزنید.
اگر از روغن‌های مو، مثل روغن آرگان یا روغن ماکادامیا، استفاده می‌کنید، ۲ تا ۵ قطره از آن استفاده کنید. 2 قطره برای موهای کوتاه و نازک و ۴ تا ۵ قطره برای موهای بلند و ضخیم مناسب است.