چطور می توانیم برای خود یک آرایشگاه خوب و مناسب پیدا کنیم؟

چطور می توانیم برای خود یک آرایشگاه خوب و مناسب پیدا کنیم؟

اگر شما هم مانند بسیاری از خانم ها برای انجام کارهای خود دنبال یک آرایشگاه خوب هستید، به شما پیشنهاد می شود که قبل از هر چیز، این مطلب را مطالعه کنید.

یک آرایشگاه خوب، آرایشگاهی است که برای خوب بودن، دارای یک سری شرایط خاص و مهم می باشد. توجه داشته باشید که آرایشگری، تجربه انجام مجموعه ای از مهارت ها می باشد. همان طور که می دانید، در آرایشگری فقط یادگیری مهارت ها کافی نیست و باید به کرات آن کار تکرار شده باشد تا بتوان کار را به نحو احسن ارائه داد. همه ترجیح می دهند که برای انجام هر کاری پیش متخصص آن کار بروند. پس این که یک آرایشگر، یک ناخن کار حرفه ای باشد، افراد بیش تری طالب کار او خواهند بود تا این که همه کارها را فقط بلد باشد که انجام دهد اما نه در حد تخصصی.

در ادامه شرایط یک آرایشگاه خوب را نام برده و به طور مختصر توضیح می دهیم.

رعایت کلیه اصول بهداشتی مربوط به آرایشگاه ها و تمیزی و نظافت سالن

در آرایشگاه ها اولین و اصلی ترین رکن، رعایت اصول بهداشتی و نظافت می باشد. آرایشگاه ها یکی از مکان هایی هستند که در صورت بها ندادن به مسائل بهداشتی، ممکن است مشتری های خود را متحمل بهای گزافی نمایند. یک آرایشگاه خوب باید لوازم و وسایل به تعداد زیادی داشته باشد تا بتواند ضدعفونی کند، هم چنین بعضی از وسایل باید شخصی بوده و هر کس مختص خود داشته باشد. وسایل یک بار مصرف را بیش از یک بار مصرف نکنند. کف سالن، صندلی ها، میزهای آرایش، محل شستشوی موها و … باید تمیز و مرتب باشد.

کسی که به عنوان مشتری به آرایشگاه ها مراجعه می کند، قبل از توجه به هر چیزی باید به این نکته توجه کند که بهداشت و نظافت آرایشگاه از هر چیز دیگری مهم تر است. حتی اگر بهترین امکانات و ماهرترین آرایشگرها در یک سالن باشد، اما دارای بهداشت و نظافت ضعیفی باشد، کلا باید آن سالن را کنار گذاشته و برای خود دنبال یک آرایشگاه مناسب باشید.

از نظر فاصله مکانی مناسب فرد باشد

اگر قرار است هر ماه زمانی صرف کوتاهی مو، رنگ کردن، مانیکور و پدیکور، رسیدگی به صورت، ابروها و غیره کنید، مطمئنا باید دنبال جایی باشید که علاوه بر دارا بودن شرایط دیگر به شما هم نزدیک باشد، تا با خیال راحت زمانی را برای آن در نظر بگیرید، چون اگر از شما دور باشد، انجام تمام این کارها در جایی دور از شما، هر ماه زمان زیادی می گیرد و تمایلتان به مراجعه را کم می کند.

البته کارهای تخصصی که برای یک بار انجام می شود یا این که زمانی که دنبال سالن عروس هستید، فاصله مکانی مهم نیست و شما باید کاملا به کیفیت و خدمات سالن توجه کنید و یک آرایشگاه خوب پیدا کنید.

دارای زمانبندی منظم و مناسب باشد

این مسئله مهم است که سالنی که انتخاب می کنید به شما و زمانتان بها بدهد و سر وقتی که برای شما تعیین شده، کارتان را انجام دهد و این طور نباشد که شما را ساعت ها در سالن منتظر نگه دارد تا کارتان را انجام شود. همین طور به تایم کاری سالن ها دقت کنید، یک آرایشگاه خوب برای خود ساعت کاری منظم و معقولی دارد.

 

استفاده از مواد مرغوب و اورجینال و دارای وسایل جدید و به روز

زمانی می توانیم یک سالن را آرایشگاه خوب بدانیم که در این آرایشگاه تمام چیزهایی که استفاده می کند از جنس خوب و معتبری باشد. موادی مانند رنگ مو، شامپو، اکسیدان، مواد کراتینه مو، رژ لب، کرم پودر و …، اگر از جنس بی کیفیتی باشد، ممکن است حتی سلامتی شما را به خطر بیاندازد. هم چنین وسایل جدیدتر باعث می شود که کارها سریع تر و بهتر پیش برود.

استفاده از مواد مرغوب و اورجینال و دارای وسایل جدید و به روز

نکته ای که در این مورد باید به آن توجه کنید این است که هر چه سالنی مجهزتر ( مثلا دارای انواع صندلی ها، وسایل، دستگاه ها و خدمات) و دارای مواد اولیه و آرایشی مرغوب تری باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. اما باید به این فکر کنید که قیمت سلامتی و راحتی شما و کیفیت کار بالاتر از آن می باشد.

استفاده از تکنولوژی جدید و نرم افزارهای کامپیوتری در سیستم های اطلاعاتی

یک آرایشگاه خوب و امروزی، برای انجام کارهایی نظیر رزرو زمان مشتری ها، مشخص کردن کارشان، ورود اطلاعات مشتری ها، هماهنگی با آن ها و غیره، لازم است که با تکنولوژی پیش رفته و در سیستم های کامپیوتری ثبت کنند، تا هم کار خودشان راحت تر و دقیق تر پیش برود و هم مشتری اطمینان بیش تری کسب کند.

تنوع در ارائه خدمات

این که در یک سالن آرایشی، انواع خدمات متنوع آرایشی و بهداشتی ارائه شود، نشان از این دارد که یک مدیر دانا و کاربلد اداره آن را بر عهده دارد. مطمئنا شما به عنوان مشتری ترجیح می دهید آرایشگاهی بروید که تمام خدماتی را که شما نیاز دارید را برای شما انجام بدهند، آن هم به بهترین نحو. مثلا در یک آرایشگاه، کار ناخن، کار کوتاه کردن مو، رنگ کردن، صاف کردن، وکس صورت، کار ابرو و … انجام شود. هم چنین آرایشگاه هایی هم هستند که امکانات دیگری هم نظیر ماساژ، پاکسازی و … نیز در مجموعه خود ارائه می دهند.

فضای راحت و دوستانه سالن زیبایی

با توجه به زمان نسبتا زیاد و استفاده مکرر از آرایشگاه ها، شاید جو داخل سالن و رفتارهای پرسنل آرایشگاه بیش تر از جاهای دیگر برای مشتری اهمیت داشته باشد. برای مشتری این مهم است که در سالنی که می رود فضا دوستانه و محترمانه باشد. این که رفتار کارکنان سالن باهم و با مراجعه کنندگان با احترام، مودبانه و دوستانه باشد، حس بهتری به او می دهد و برای دفعات بعدی هم مجدد همان سالن را برای انجام کارهایش انتخاب می کند. اما اگر سالنی برود که بهترین خدمات و بهترین آرایشگرها را دارد، اما از برخورد و رفتار کارکنان آن جا حس خوبی نمی گیرد و در آن جو ناراحت است، هرگز به آن سالن دفعه بعد نمی رود.

پرسنل یک آرایشگاه خوب ، باید به این قضیه واقف باشند که یک مشتری فقط خودش نیست و اگر برخوردها و رفتارهای آن ها زننده و ناپسند باشد، نه تنها آن مشتری بلکه اطرافیان آن مشتری (اعم از دوست، فامیل، آشنا و …) را برای همیشه از دست می دهند و کل عملکرد مجموعه خود را زیر سوال می برند.

مدیر یک آرایشگاه خوب به خوبی به این مسئله و اهمیت آن آگاه می باشد و باید به کارکنان خود اهمیت این موضوع را مدام گوشزد کند و از آن ها بخواهد شرایط و فضایی را برای مشتری ایجاد کنند که احساس راحتی و رضایت بیش تری داشته باشد. این مسئله شاید در نظر پرسنل آرایشگاه مخصوصا تازه کارها، کوچک و جزئی به نظر برسد، اما در واقع برای مشتری بسیار اهمیت دارد.

ابتکار عمل آرایشگر

یک آرایشگاه خوب باید دارای آرایشگرانی خلاق و مبتکر باشد. یک آرایشگر خلاق باید بتواند بهترین آرایش را متناسب با پوست، مو، چهره و … فرد برای او انجام دهد. این که شما تصویری از آرایش و مدل موی خود به آرایشگر نشان دهید و او از سلیقه و انتظار شما باخبر شود، کار را برای او راحت تر کرده و بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می آورد.

به کار گرفتن افراد متبحر، کاربلد و باتجربه برای آرایشگاه

مسلما هر کسی که به آرایشگاه می رود، برای انجام یک کاری می رود و انتظاراتی دارد. اما این که تا چه حد انتظارات او برآورده شده و به خواسته اش دست پیدا کند، بستگی به مهارت و تبحر آرایشگری دارد که کار او را انجام می دهد. حالا اگر آن فرد کسی باشد که برای عروسی خود به دنبال پیدا کردن و انتخاب یک سالن آرایش می باشد، این قضیه مهم تر بوده و حتما باید به آن توجه کرده و آرایشگاهی را انتخاب کند که افرادی دارای تخصص کارهای مربوطه و با تجربه در آن آرایشگاه کار کنند تا بتوانند بهترین نتیجه را برای آن عروس به ارمغان بیاورند. از خصوصیات افراد کاربلد و ماهر در آرایشگاه ها این است که قبل از این که کار خود را شروع کنند اطلاعات لازم مربوط به کار خود و هم چنین خواسته و انتظارات مشتری را از او می پرسند و سپس طبق اطلاعات دریافتی کارشان را به بهترین نحو انجام می دهند.

از خصوصیات و معیارهای یک آرایشگاه خوب ، متناسب بودن با مد روز، به روز بودن و با زمان پیش رفتن است. این که پرسنل آن سالن با جدیدترین متدها و مدل ها آشنایی داشته و تخصص و مهارت انجام آن ها را داشته باشند.

البته کار برای ساده پسندان و کسانی که انتظار خاصی از آرایشگاه ندارند راحت تر است. اما افرادی که انتظارات و خواسته های تخصصی دارند، باید با دقت جستجو کرده و سالنی را بیابند که بتواند انتظارات آن ها را به بهترین نحو برآورده کند.

هزینه مناسب و معقول برای خدمات

درست است که در این متن اشاره کردیم که یک آرایشگاه خوب به دلیل به کار بردن محصولات بهتر و داشتن وسایل جدیدتر و فراهم کردن آسایش بیش تر مشتری، مبالغ بیش تری دریافت می کنند، اما توجه کنید که این مبالغ هم نباید نامعقول و غیرمنطقی باشد.

اما نکته مهمی که در این قسمت باید به آن توجه کنید این است که هر فردی باید یک آرایشگاه خوب با توجه به توان مالی خودش انتخاب کند. این که شما یک بار به یک سالن فول امکانات بروید و باعث شود دیگر نتوانید بروید، اصلا درست نیست. شما باید با توجه به توان پرداختی خودتان یک سالن را انتخاب کنید که هروقت که نیاز داشتید یا به صورت برنامه دوره ای بتوانید به آرایش و مرتب کردن ظاهر خود برسید. دقت کنید که این تنوع در ظاهر و آراستگی، حال شما را خوب می کند، پس حتما زمان و هزینه ای را برای آن به صورت دوره ای و مداوم در نظر بگیرید.

رضایتمندی مشتری های قبلی سالن

اگر شما تمایل دارید سالنی را برای انجام امور مربوط به زیبایی دارید، اگر خیلی معروف است یا اگر دوستان و آشنایانتان از آن سالن قبلا استفاده کرده اند می توانید از آن ها راجع به مسائل مختلفی نظیر نظافت و بهداشت، منظم بودن از لحاظ نوبت کاری و … سوال کنید. می توانید در اینترنت و فضای مجازی (اینستاگرام، تلگرام و …) آن آرایشگاه را جستجو کرده و نظرات مشتری های قبلی که به اشتراک گذاشته اند بخوانید. پس از مطالعه نظرات، از برآیند آن ها استفاده کرده و انتخاب خود را انجام دهید. توجه کنید که این شما هستید که باید تصمیم گرفته و انتخاب کنید.

یک آرایشگاه خوب باید به رضایتمندی مشتری های خود توجه کرده و ارزش آن ها را بداند. این که بداند رضایت مشتری مساوی است با انجام کار درست . هم چنین مساوی است با قرار گرفتن در مسیر درست. اما مسئله مهم تر، پیگیر شدن دلیل رضایت و تقویت آن ها و هم چنین حفظ این رضایت مندی می باشد. رضایت مشتری سرمایه و برگ برنده یک سالن می باشد، پس آرایشگاه باید در صدد حفظ آن و افزایش تعداد آن باشد. باید به این نکته توجه کند که بالا رفتن رضایت افراد برابر است با افزایش درآمد برای آن ها، پس بالا رفتن رضایت مراجعه کننده برابر است با بالا رفتن رقم دریافتی. شما به عنوان مشتری سالنی را انتخاب کنید که ارزش رضایت مشتری را بداند و برای جلب آن تلاش کند.

موارد مهم در انتخاب سالن عروس

استفاده از مواد مرغوب و استاندارد چه برای عروس و چه برای افراد دیگر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، زیرا اگر مواد مصرفی که استفاده می شود نامرغوب باشد ممکن است به پوست و موی شما آسیب زیاد و حتی جبران ناپذیری وارد کند، پس بهتر است قبل از شروع کار، نام محصولاتی که می خواهد آرایشگر برای شما استفاده کند را بپرسید و سپس اطلاعات لازم در مورد آن را از طریق پرسش از افراد آگاه و یا جستجو در گوگل کسب کنید و سپس در مورد آن تصمیم بگیرید.

کارهایی که برعهده یک مشتری سالن زیبایی می باشد

در انجام هر کاری، بازخورد اهمیت دارد. پس شما هم به عنوان مراجعه کننده یک سالن نظر خود را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به گوش مدیر سالن برسانید تا بتوانند در جهت پیشبرد کارشان از آن استفاده کنند.

به این نکته توجه کنید که همیشه حق با شما نیست، وقتی که سر زمانی که برای شما تعیین شده است نمی رسید باید منتظر بمانید. برای کمک به آرایشگر و رضایت بیش تر خودتان از نتیجه کار، تصویری از مدل مدنظر خود به آرایشگر نشان دهید و هم چنین انتظارات و خواسته های خود را به طور روشن برای او توضیح دهید.

توجه کنید که انتظارات منطقی و درستی از آرایش خود داشته باشید، شما با آرایش چهره بهتری خواهید داشت، اما قرار نیست کلا تبدیل به یک فرد دیگر شوید. شما قرار نیست خود آن عکسی که به آرایشگر نشان داده اید شوید، بلکه آرایشگر فقط از آن ایده می گیرد تا شبیه آن شوید ولی جادوگر نیست که شما را به آن تبدیل کند.

نکات مهم در مورد معتبر بودن سالن آرایش

داشتن مدرک معتبر: در یک سالن زیبایی باید دنبال چند مدرک روی دیوارها بگردید تا به معتبر بودن آن پی ببرید و در صورت نداشتن این مدارک هر اتفاقی بیفتد، دستتان به جایی بند نیست. یکی از آن مدارک، مدرک معتبر آرایشگری موسس سالن از موسسات معتبر فنی حرفه ای می باشد.

داشتن جواز کسب: وجود جواز کسب نیز ضروری می باشد. توجه داشته باشید که قبل از انجام کار از قانونی بودن سالن مربوطه اطمینان کسب کنید. جواز کسب را به کسی می دهند که دارای مدرک معتبر از موسسات معتبر باشد.

نصب تابلو بیرون سالن: دقت کنید سالن بدون تابلو قانونی و معتبر نیست.

برای تاسیس یک سالن آرایش زنانه چه کارهایی باید انجام داد؟

یکی از مهارت ها و شغل هایی که زنان و دختران زیادی به دنبال آموختن آن و به دنبال آن بازگشایی محلی برای ارائه خدمات می باشند، آرایشگری می باشد.البته این شغل یکی از شغل های پر درآمد نیز محسوب می شود. اگر کسی تمایل به راه اندازی سالن زیبایی دارد قبل از هرچیزی باید بداند که این شغل نیازمند تحصیلات در حد پایان دوره ابتدایی می باشد. برای انجام این کار باید از مراجع معتبر پرس و جو کرده و رویه قانونی را طبق آن طی کنید. حتما باید از مراکز آموزشی معتبر فنی حرفه ای مدرک آرایشگری را دریافت کنید. و در آخر این که باید برای جواز کسب اقدام کنید. پس از گرفتن جواز کسب باید به دنبال ملکی برای تاسیس سالن زیبایی خود باشید.