یک مدیر سالن زیبایی موفق چه ویژگی هایی را باید دارا باشد

یک مدیر سالن زیبایی موفق چه ویژگی هایی را باید دارا باشد

یک مدیر سالن زیبایی موفق چه ویژگی هایی را باید دارا باشد

برای موفقیت در هر کاری یک سری شرایط و پیش نیاز وجود دارد. مدیر سالن زیبایی نیز از این جریان مستثنی نیست و برای این که در کار خود موفق باشد، باید یک سری شرایط را دارا باشد. عده ای بر این باور هستند که هر شغلی مختص یک تیپ شخصیتی خاص می باشد و فقط همان تیپ شخصیتی در آن دسته شغلی می توانند موفق باشند، اما واقعیت این است که افراد زیادی هستند در گروه تیپ های شخصیتی دیگری که در شغل مربوط به تیپ شخصیتی دیگر موفق بوده اند. واقعیت این است که ابتدا هر فردی باید خودش را به خوبی بشناسد و بعد از آن با توجه به شناخت خود از توانایی ها، استعدادها، علائق و …، شغل  و مهارت مورد نظر خود را انتخاب کرده و در جهت موفقیت در آن شغل یا مهارت نهایت سعی و تلاش خود را انجام دهد.

قبل از هر چیز باید بگویم که درست است که برای این که بتوان وارد حرفه آرایشگری شد ، نیاز به هیچ گونه مدرک تحصیلی نمی باشد، ولی شرط موفقیت کسب مهارت می باشد. یک آرایشگر با شرکت در کلاس های موسسات فنی حرفه ای در رشته آرایش و پیرایش بانوان و سپس شرکت در آزمون و بعد از آن گرفتن مدرک دیپلم آرایشگری، فقط می تواند برای کار خود مجوز بگیرد، اما برای این که به عنوان یک آرایشگر ماهر و زبردست بتواند کار کند، نیازمند شرکت در کلاس ها و دوره های تخصصی آرایشگری و دوره های وابسته به آن می باشد.

البته دو روش دیگر هم برای ورود به عرصه آرایشگری وجود دارد، یکی این که در هنرستان آقایان رشته پیرایش و ترمیم مو آقایان و خانم ها رشته آرایش و پیرایش خانم ها را ثبت نام کرده و دیپلم این رشته ها را این گونه دریافت کنند و روش دیگر، تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی در دانشگاه های علمی و کاربردی با همان عناوین ذکر شده یعنی آرایش و پیرایش زنانه برای خانم ها و پیرایش و ترمیم مو مردانه برای آقایان می باشد.

گریم وارایش

توجه داشته باشید که برای حرفه آرایشگری لازم است که فرد متقاضی، حتما به اصول ابتدایی گریم صورت و آرایش کردن، از طریق مطالعه کتاب ها، جستجو در اینترنت و خواندن مطالب مربوطه، واقف باشد. تا بتواند بعدا با  دریافت آموزش های مربوطه و شرکت در کلاس ها و دوره های تخصصی به خوبی از این اصول برای انجام کار حرفه ای و تخصصی بهره ببرد.

مهارت های ضروری و ویژگی های یک مدیر سالن زیبایی

یک مدیر سالن زیبایی باید حتما دارای مهارت های خاصی باشد که به آن ها می پردازیم:

یک مدیر سالن زیبایی باید قبل از هر چیزی ظاهری آراسته، تمیز و مرتب داشته باشد.

یک مدیر سالن زیبایی باید بتواند مهارت هایی را که آموزش آن ها را گذرانده بصورت عملی و با کیفیت انجام دهد.(در کم ترین حالت ممکن، دو مهارت آرایشگری را بتواند به صورت تخصصی و با بهترین کیفیت انجام دهد.)

یک مدیر سالن زیبایی باید خلاق و هنرمند باشد تا بتواند برای هر فردی با هر فرم صورت و هر رنگ پوستی، بهترین آرایش مو و صورت را برای او انجام دهد.

 

در ایجاد رابطه موثر و خوب با مشتری ماهر بوده و به اصول جذب مشتری واقف باشد.

بهترین و با کیفیت ترین کار را برای مشتری انجام دهد.

سعی کند مهارت های تخصصی بیش تری از مراکز تخصصی در داخل و خارج کشور کسب کند و در سالن قرار دهد تا مشتری ها اطمینان خاطر بیش تری نسبت به آن سالن پیدا کنند.

ترند های جدید را بشناسد.

نکات ایمنی و بهداشتی مربوط به آرایشگری را بشناسد و در سالنش رعایت کند. کلیه اصول بهداشتی و نظافت شخصی و سالن به خوبی باید انجام شود. واقف نبودن و رعایت نکردن اصول بهداشتی در سالن ممکن است به سلامت مشتری آسیب گاهی حتی جبران ناپذیری وارد کند. پس نه تنها آن مدیر، مشتری خود را از دست می دهد، بلکه در قبال وجدان خود نیز باید پاسخگو باشد.

ویژگی های مدیر سالن زیبایی مهم برای یک عروس

در مطلب بالا به تعدادی از مهارت ها و شرایط مهمی که یک مدیر سالن زیبایی داشته باشد اشاره کردیم، اما در این قسمت مهم ترین آن ویژگی ها را برای کسی که برای مراسم عروسی خود آماده می شود بیان می کنیم.

اخلاق خوب: عروسی که برای مراسم آماده می شود دارای استرس و اضطراب زیادی می باشد، اگر آرایشگر دارای رفتار حرفه ای و اخلاق خوبی باشد، شاید بتواند کمی از استرس عروس را کم کند. یکی از بدترین اتفاقات در روز عروسی تحمل یک آرایشگر با اخلاق غیر حرفه ای و بد، آن هم برای چند ساعت می باشد.

معتمد بودن: به این معنا که فرد اطمینان داشته باشد که آرایشگر تمام اصول بهداشتی را رعایت می کند، از بهترین و مرغوب ترین مواد برای او استفاده می کند، در نتیجه هیچ آسیبی به پوست یا موی او وارد نخواهد شد و هم چنین مسئولیت پذیری و وقت شناسی آرایشگر به عروس آرامش داده و با خیال راحت خودش را دست آرایشگر می سپارد. در نتیجه نه تنها به واسطه نگرانی های مربوط به آرایشگاه تخلیه انرژی نخواهد شد، بلکه با خیال راحت حین آماده شدن استراحت کرده و انرژی ذخیره می کند.

تخصص مربوط به کار عروس: مهم ترین و اصلی ترین ویژگی که یک آرایشگر برای کار عروس باید داشته باشد این است که کاملا در امور مربوط به آرایش و گریم صورت عروس متبحر باشد تا بتواند با مهارتی که دارد بهترین آرایش و گریم را متناسب با صورت عروس انتخاب کرده و روی عروس پیاده کند و بهترین خاطره را برای عروس از سالن خود بسازد.

چطور می توان با مدرک آرایشگری کار کرد؟

کسی که مدرک آرایشگری گرفته و مهارت های آن را بلد است، می تواند به چند روش برای اشتغال در شغل آرایشگری با توجه به شرایط خود اقدام کند.

آرایشگر اگر توان مالی و شرایط تهیه سالن را دارد می تواند برای خودش سالن زیبایی تاسیس کرده و کار کند.

اما اگر توان مالی برای تاسیس یک سالن به تنهایی را ندارد می تواند به صورت شراکتی عمل کرده و با هم سالن تاسیس کنند.

و یا این که یک آرایشگر می تواند برای یک آرایشگر دیگر و در سالن آن آرایشگر کار کند و به صورتی درصدی و با توافق با هم دریافتی داشته باشد.

اما روش دیگری هم وجود دارد، یک آرایشگر می تواند به کلاس ها و دوره های تخصصی مربوط به مربیگری آرایشگری رفته و پس از اخذ مدرک و مجوز، یک آموزشگاه آرایشگری تاسیس کند و در این آموزشگاه به متقاضیان آرایشگری را آموزش دهد. البته برای تاسیس آموزشگاه بودجه نسبتا زیادی لازم است. قابل ذکر است که این دسته از آرایشگرها علاوه بر دریافت شهریه هنرآموزان خود می توانند مشتری های خود را هم داشته باشند و بدین ترتیب دریافتی بیش تری حاصل می شود.